Providing you the best range of braided flexible hose pipe with connectors, braided steel hose pipe, bsp female flexible braided hose, double braided flexible hose, 1/2" stainless steel flexible hose and flexible s s 304 braided metallic hose pipe with effective & timely delivery.
₹ 950 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 1/2 inch |
| Length | 50 m |
| Material | Stainless Steel |
| Grade | SS304, SS316L |
| Braiding | Single & Double SS304 |
| End Connection | Male x Female Threaded |
Product Details:
| Inner Diameter (mm) | As Per Req |
| Size | 1/2 inch,2 inch,1 inch,3 inch,3/4 inch |
| Single Hose Length | 1m-6m,12m-20m,6m-12m,20m-30m |
| Unit Length | 6m-12m,20m-30m,12m-20m,1m-6m |
| Fluid Type | Compressed Air,Water |
| Condition | New |
| Brand | EMEI |
We are manufacturers and exporters of Stainless Steel Flexible Corrugated Hoses, Stainless Steel Wire Braiding and Hose Assemblies in SS AISI 304, 321, 316 & 316-L, conforming to International Quality Standards. Our Stainless Steel Flexible Hoses conform to BS 6501 Part-I and are manufactured as per Type A, B and C flexibility. We also manufacture highly flexible closed-pitch hoses for special applications and P-type flexible hoses.
We have complete in-house test facilities for various type tests as per international standards specified for metallic flexible hoses
₹ 800 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 2 inch |
| Length | 50 m |
| Size Range | 1/4" to 12" |
| Material | Stainless Steel |
| Grade | SS304, SS316L |
| Braiding | Single & Double |
Product Details:
| Inner Diameter (mm) | As Per Req |
| Size | 1/2 inch,2 inch,1 inch,3 inch,3/4 inch |
| Single Hose Length | 1m-6m,12m-20m,6m-12m,20m-30m |
| Unit Length | 6m-12m,20m-30m,12m-20m,1m-6m |
| Fluid Type | Compressed Air,Water |
| Condition | New |
| Brand | EMEI |
We are manufacturers and exporters of Stainless Steel Flexible Corrugated Hoses, Stainless Steel Wire Braiding and Hose Assemblies in SS AISI 304, 321, 316 & 316-L, conforming to International Quality Standards. Our Stainless Steel Flexible Hoses conform to BS 6501 Part-I and are manufactured as per Type A, B and C flexibility. We also manufacture highly flexible closed-pitch hoses for special applications and P-type flexible hoses.
We have complete in-house test facilities for various type tests as per international standards specified for metallic flexible hoses
₹ 950 / Meter Get Latest Price
| Size/Diameter | 1 inch |
| Thread | BSP |
| Connection | Female |
| Length | Upto 50 mts |
| Material | Stainless Steel |
Product Details:
| Inner Diameter (mm) | As Per Req |
| Size | 1/2 inch,2 inch,1 inch,3 inch,3/4 inch |
| Single Hose Length | 1m-6m,12m-20m,6m-12m,20m-30m |
| Unit Length | 6m-12m,20m-30m,12m-20m,1m-6m |
| Fluid Type | Compressed Air,Water |
| Condition | New |
| Brand | EMEI |
We are manufacturers and exporters of Stainless Steel Flexible Corrugated Hoses, Stainless Steel Wire Braiding and Hose Assemblies in SS AISI 304, 321, 316 & 316-L, conforming to International Quality Standards. Our Stainless Steel Flexible Hoses conform to BS 6501 Part-I and are manufactured as per Type A, B and C flexibility. We also manufacture highly flexible closed-pitch hoses for special applications and P-type flexible hoses.
We have complete in-house test facilities for various type tests as per international standards specified for metallic flexible hoses
₹ 800 / Meter Get Latest Price
| Size/Diameter | 1/2 inch |
| Material | Stainless Steel |
| Length | 10 m |
| Type | Double Braided |
| Braiding Material | SS304 |
Product Details:
| Inner Diameter (mm) | As Per Req |
| Size | 1/2 inch,2 inch,1 inch,3 inch,3/4 inch |
| Single Hose Length | 1m-6m,12m-20m,6m-12m,20m-30m |
| Unit Length | 6m-12m,20m-30m,12m-20m,1m-6m |
| Fluid Type | Compressed Air,Water |
| Condition | New |
| Brand | EMEI |
We are manufacturers and exporters of Stainless Steel Flexible Corrugated Hoses, Stainless Steel Wire Braiding and Hose Assemblies in SS AISI 304, 321, 316 & 316-L, conforming to International Quality Standards. Our Stainless Steel Flexible Hoses conform to BS 6501 Part-I and are manufactured as per Type A, B and C flexibility. We also manufacture highly flexible closed-pitch hoses for special applications and P-type flexible hoses.
We have complete in-house test facilities for various type tests as per international standards specified for metallic flexible hoses
₹ 600 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 1/2 inch |
| Length | 15 mts |
| Material | Stainless Steel & PTFE |
| Grade | SS304, SS316 |
Product Details:
| Inner Diameter (mm) | As Per Req |
| Size | 1/2 inch,2 inch,1 inch,3 inch,3/4 inch |
| Single Hose Length | 1m-6m,12m-20m,6m-12m,20m-30m |
| Unit Length | 6m-12m,20m-30m,12m-20m,1m-6m |
| Fluid Type | Compressed Air,Water |
| Condition | New |
| Brand | EMEI |
We are manufacturers and exporters of Stainless Steel Flexible Corrugated Hoses, Stainless Steel Wire Braiding and Hose Assemblies in SS AISI 304, 321, 316 & 316-L, conforming to International Quality Standards. Our Stainless Steel Flexible Hoses conform to BS 6501 Part-I and are manufactured as per Type A, B and C flexibility. We also manufacture highly flexible closed-pitch hoses for special applications and P-type flexible hoses.
We have complete in-house test facilities for various type tests as per international standards specified for metallic flexible hoses
₹ 590 / Piece Get Latest Price
| Size | 6 inch |
| Size/Diameter | 1/4" to 12" |
| Single Hose Length | 1 To 12 Meter |
| Working Pressure | 0 to 10Kg |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Stainless Steel |
| Country of Origin | Made in India |
| Material Grade | SS 304 / 316 |
| Surface Finish | Polished |
₹ 900 / Piece Get Latest Price
| Size Range | 1/4" to 12" |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | SS304, SS316 |
| Length | Upto 50 mts |
| Braiding Material | SS304 |
Product Details:
| Inner Diameter (mm) | As Per Req |
| Size | 1/2 inch,2 inch,1 inch,3 inch,3/4 inch |
| Single Hose Length | 1m-6m,12m-20m,6m-12m,20m-30m |
| Unit Length | 6m-12m,20m-30m,12m-20m,1m-6m |
| Fluid Type | Compressed Air,Water |
| Condition | New |
| Brand | EMEI |
We are manufacturers and exporters of Stainless Steel Flexible Corrugated Hoses, Stainless Steel Wire Braiding and Hose Assemblies in SS AISI 304, 321, 316 & 316-L, conforming to International Quality Standards. Our Stainless Steel Flexible Hoses conform to BS 6501 Part-I and are manufactured as per Type A, B and C flexibility. We also manufacture highly flexible closed-pitch hoses for special applications and P-type flexible hoses.
We have complete in-house test facilities for various type tests as per international standards specified for metallic flexible hoses
Ayjaz Kadri (Proprietor)
Divine Engineering
2nd Floor, B/205, Nirman Cottage, Yari Road, Versova, Claras College Of Commerce
Mumbai - 400061, Maharashtra, India