Our product range includes a wide range of stainless steel braided ptfe hose.
₹ 110 / Piece Get Latest Price
| Inner Diameter | 16 mm |
| Braid Material | SS304 |
| Working Pressure | 60 bar |
| PTFE Grade | Virgin PTFE |
| Temperature Range | −70 to 260°C |
| End Connection | Female Threaded |
| Hose Length | 5 m |
| Application | Chemical Transfer |
| Reinforcement Type | Single Braided |
Ayjaz Kadri (Proprietor)
Divine Engineering
2nd Floor, B/205, Nirman Cottage, Yari Road, Versova, Claras College Of Commerce
Mumbai - 400061, Maharashtra, India