We are a leading Manufacturer of stainless steel flexible hose, ss flexible hose manufacturer, stainless steel flexible hose exporter india and bulk ss flexible hose supplier from Mumbai, India.
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 1/2 inch |
| Length | 100 m |
| Pattern | Plain |
| Material | Stainless Steel |
| Garde | SS304 |
| Surface Finish | Polished |
Minimum order quantity: 2000 Piece
Product Details:
| Inner Diameter (mm) | As Per Req |
| Size | 1/2 inch,2 inch,1 inch,3 inch,3/4 inch |
| Single Hose Length | 1m-6m,12m-20m,6m-12m,20m-30m |
| Unit Length | 6m-12m,20m-30m,12m-20m,1m-6m |
| Fluid Type | Compressed Air,Water |
| Condition | New |
| Brand | EMEI |
We are manufacturers and exporters of Stainless Steel Flexible Corrugated Hoses, Stainless Steel Wire Braiding and Hose Assemblies in SS AISI 304, 321, 316 & 316-L, conforming to International Quality Standards. Our Stainless Steel Flexible Hoses conform to BS 6501 Part-I and are manufactured as per Type A, B and C flexibility. We also manufacture highly flexible closed-pitch hoses for special applications and P-type flexible hoses.
We have complete in-house test facilities for various type tests as per international standards specified for metallic flexible hoses.
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Hose Diameter | 25 mm |
| Hose Length | 5 m |
| Pressure Rating | 40 bar |
| Material Grade | SS304 |
| Hose Type | Corrugated |
| End Connection | Union |
| Braid Type | Single Braid |
| Temperature Range | -196 to 300 C |
| Application | Oil, Water, Steam, Chemical |
₹ 300 / Piece Get Latest Price
| Hose Diameter | 25 mm |
| Hose Length | 10 m |
| Pressure Rating | 25 bar |
| Material Grade | SS316 |
| Hose Type | Braided |
| End Connection | Male Threaded |
| Braid Type | Double Braid |
| Temperature Range | -196 to 300 C |
| Application | Oil, Chemical |
₹ 300 / Piece Get Latest Price
| Hose Diameter | 25 mm |
| Hose Length | 2 m |
| Pressure Rating | 25 bar |
| Material Grade | SS316 |
| Hose Type | Corrugated |
| End Connection | Male Threaded |
| Braid Type | Double Braid |
| Temperature Range | -80 to 300 C |
| Application | Chemical |
Buy stainless steel flexible hose in bulk from Divine Engineering for cost-effective and reliable industrial solutions. Our hoses are ideal for large-scale applications requiring durability and flexibility. Designed for high performance, they ensure safe and efficient operation. We offer bulk quantities with consistent quality standards. Our products are competitively priced for industrial buyers. Fast delivery and strong support make us a preferred choice. Choose Divine Engineering for bulk hose requirements.
Ayjaz Kadri (Proprietor)
Divine Engineering
2nd Floor, B/205, Nirman Cottage, Yari Road, Versova, Claras College Of Commerce
Mumbai - 400061, Maharashtra, India