Manufacturer of a wide range of products which include ptfe hose supplier, bulk ptfe hose supplier, corrugated metal hose and corrugated metal hose exporter india.
₹ 250 / Meter Get Latest Price
| Hose Diameter | 1/4" to 12" |
| Hose Length | 10 m |
| Pressure Rating | 100 bar |
| Liner Material | PTFE |
| Braid Material | SS304 |
| Hose Type | Corrugated |
| End Connection | Flanged |
| Application | Chemical |
| Temperature Range | -40 to 260 C |
₹ 250 / Meter Get Latest Price
| Hose Diameter | 20 mm |
| Hose Length | 5 m |
| Pressure Rating | 35 bar |
| Liner Material | PTFE |
| Braid Material | SS304 |
| Hose Type | Corrugated |
| End Connection | Male Threaded |
| Application | Chemical, Food Grade, Pharmaceutical |
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Hose Diameter | 25 mm |
| Hose Length | 10 m |
| Pressure Rating | 25 bar |
| Material | SS316L |
| Corrugation Type | Annular |
| End Connection | Male Threaded |
| Braid Type | Single Braid |
| Application | Oil, Steam, Water, Chemical |
| Temperature Range | -196 to 300 C |
| Standard | ASTM |
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Hose Diameter | 25 mm |
| Hose Length | 3 m |
| Pressure Rating | 25 bar |
| Material | SS304 |
| Corrugation Type | Annular |
| End Connection | Flanged |
| Braid Type | Double Braid |
| Application | Chemical |
Divine Engineering is a leading corrugated metal hose exporterin India providing high-performance hose solutions. Our hoses are designed for extreme working conditions. They offer durability, flexibility, and resistance to corrosion. Suitable for multiple industries, they ensure reliable performance. Available in various specifications, they meet different needs. We supply across India and export markets. Divine Engineering stands for quality.
Ayjaz Kadri (Proprietor)
Divine Engineering
2nd Floor, B/205, Nirman Cottage, Yari Road, Versova, Claras College Of Commerce
Mumbai - 400061, Maharashtra, India