We are a leading Manufacturer of stainless steel corrugated hose, flexible metal hose and bulk metal hose supplier from Mumbai, India.
₹ 900 / Meter Get Latest Price
| Size/ Diameter | 1 inch |
| Country of Origin | Made in India |
| Length | 1 meter |
| Diameter | 1 inch |
| Material | Stainless Steel |
| Colour | Black, Blue, Red, Green, Transparent |
| Size | 1/2 inch to 3 inch |
| Unit Length | 1m - 6m, 6m - 12m, 12m -20m, 20m-30m |
| Type | Hydraulic Hose Pipe, Spiral |
| Condition | New |
Minimum order quantity: 50 Meter
S. S. Corrugated Flexible Hoses
Stainless Steel corrugated flexible hoses are offered from size 6mm NB (1/4") to Size: 200mm NB (8'), The Annular Corrugated hose body provided the flexibility & pressure tight core of the assembly, We also manufacture high flexible close-pitch hoses for special applications.
BRADING
When pressure is applied, unbraided corrugated hose tends to elongate axially. To restrain this, a external layer of S.S. wire braid is provided. The braid also makes the assembly pressure resistant.
Sometimes two or even three layers of braiding are provide for high pressure applications. The braiding is highly flexible & follows the movement of the hose. The braid is normally manufactured in S.S. 304 Wire, how ever S.S. 316 & S.S. 321 braid can also be manufactured. We also supply wire braid in different configurations as per customer specifications.BRADING
When pressure is applied, unbraided corrugated hose tends to elongate axially. To restrain this, a external layer of S.S. wire braid is provided. The braid also makes the assembly pressure resistant.
Sometimes two or even three layers of braiding are provide for high pressure applications. The braiding is highly flexible & follows the movement of the hose. The braid is normally manufactured in S.S. 304 Wire, how ever S.S. 316 & S.S. 321 braid can also be manufactured. We also supply wire braid in different configurations as per customer specifications.
ADVANTAGES OF S S FLEXIBLE HOSES
APPLICATIONS OF S S FLEXIBLE HOSES
STATIC INSTALLATIONS
Where the flexible Hose is used to connect misaligned pipes and remain in a static position.
OCCASIONAL FLEXING
Where the Hose is required to flex continuously, such as manual operated equipment.
CONSTANT FLEXING
Where the Hose is required to flex continuously, usually in moving machinery.
VIBRATION
High frequency : low amplitude movement e.g. on a compressor.
₹ 900 / Piece Get Latest Price
| Country of Origin | Made in India |
| colour | Silver |
| Brand | Divine Engineering |
| Material | SS304 / SS316 |
| Single Hose Length | 1m-6m |
| Outer Diameter | 2" to 18" |
| Head Core Shape | Round |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 150 / Meter Get Latest Price
| Hose Diameter | 32 mm |
| Hose Length | 3 m |
| Pressure Rating | 10 bar |
| Material | SS304 |
| Hose Type | Corrugated |
| End Connection | Female Threaded |
| Braid Type | Single Braid |
| Application | Chemical |
| Standard | ASTM |
Buy corrugated metal hose in bulk from Divine Engineering for cost-effective and reliable industrial supply. Our hoses are ideal for heavy-duty applications. They provide long service life and strong performance. Bulk supply ensures consistent quality. Competitive pricing makes us a preferred supplier. Fast delivery and support are assured. Choose Divine Engineering for bulk hose requirements.
Ayjaz Kadri (Proprietor)
Divine Engineering
2nd Floor, B/205, Nirman Cottage, Yari Road, Versova, Claras College Of Commerce
Mumbai - 400061, Maharashtra, India